SUDETY
Strona główna » Stałe rubryki » Na starej pocztówce użytkownik: gość
Towarzystwo Dolnośląskie SUDETY
  Statut
  Kontakt
Redakcja
  Prenumerata i sprzedaż
  Reklama w SUDETACH
  Wydawca
  Kontakt
Bibliografia zawartości
Aktualny numer
  Pieniądz zastępczy sudeckich uzdrowisk
  Wałbrzyski ołtarz ks. Paula Peikerta
  Podślężańskie serpentynity
Stałe rubryki
  Ratusze sudeckie
  Sudeckie legendy
  Na starej pocztówce
  Nasz tomik poetycki
  Sudeckie rezydencje
  Zamki sudeckie
  Z geomorfologii Sudetów
  Śladami dawnego osadnictwa w Sudetach
Mapa serwisu
  Linki

Na starej pocztówce

 

Schronisko im. Bronka Czecha

Na terenie dzisiejszego campingu na Wzgórzu Kombatantów we Lwówku Śl. znajdowało się miejsce poświęcone ważnemu wydarzeniu z okresu wojen napoleońskich. Powstało dla uczczenia zwycięstwa feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera nad wojskami napoleońskimi w bitwie nad Bobrem 29 sierpnia 1813 r. Oprócz zbudowanej w latach 1860-1861 restauracji była tam muszla koncertowa, alejki spacerowe i oczywiście popiersie feldmarszałka. Każdego roku w rocznicę zwycięstwa odbywało się tam Święto Blüchera (Blücherfest), na które chętnie przybywali mieszkańcy miasta i okolic.
Pocztówka wydana przez Verlag v. A. Kardasch, Papierbuchhandlung we Lwówku Śl. w 1901 r. (?).

R.S.

Schronisko im. Bronka Czecha

Na pierwszym planie znajdują się dwa budynki, z których lewy to schronisko im. Bronka Czecha usytuowane na Polanie. Otwarte przez cały rok dysponowało w końcu XIX w. 15 pokojami gościnnymi. Wysoko, na grani Dużego Stawu, widać schronisko ks. Henryka, zbudowane w 1889 r. jako bardzo nowoczesne na owe czasy, stanowiące godny wzór do naśladowania dla budowniczych wysokogórskich schronisk.

Żaden z trzech przedstawionych na pocztówce budynków już nie istnieje. Schronisko ks. Henryka spłonęło w końcu grudnia 1946 r., a Bronka Czecha 11 grudnia 1966 r.

R.S.

 

 

Jedlina Zdrój

Jedlina Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe, leżące na wysokości 476-544 m n.p.m. u podnóża Gór Wałbrzyskich. Tutejsze wody mineralne znane były już w XVI w., w 1723 r. Johann Christoph hr. von Seherr-Thoss nabył miejscowość i zagospodarował uzdrowisko. Od imienia swojej żony Charlotty nazwał je Charlottenbrunn. Powojenna nazwa miejscowości wywodzi się od dawnych lasów jodłowych, porastających okoliczne góry. Pocztówka przedstawia miasteczko od północnego wschodu z widokiem na Góry Wałbrzyskie. Centralnym punktem jest neogotycki kościół zbudowany w 1904 r., zniszczony i zdewastowany po ostatniej wojnie, teraz w trakcie remontu. Wokół niego głównie dwukondygnacyjne budynki, z których wiele pełniło funkcje uzdrowiskowe.
Pocztówka wydana przez Augusta Taucha w Zagórzu Śl., w okresie międzywojennym.

R.S.

Kudowa Zdrój

Jedną z najbardziej znanych budowli w Kudowie Zdroju był XIX-wieczny Zakład Przyrodoleczniczy "Charlottenbad" (obecnie "Stare Łazienki"). Gruntownie przebudowano go w 1906 r. i wyposażono w bardzo nowoczesne urządzenia do fizyko, hydro- i elektroterapii.
Pocztówka wydana przez Franza Tschöpe w Kudowie Zdroju przed I wojną światową.

R.S.

 

 

Szczawno Zdrój

Najpopularniejszym uzdrowiskiem śląskim na przełomie XIX i XX w. było Szczawno Zdrój, własność rodziny von Hochberg z Książa. W tym czasie uzdrowisko było rozbudowywane i unowocześniane. Powstało wiele nowych pensjonatów, hoteli i przeróżnych obiektów, które miały umilać czas kuracjuszom. Należały do nich także czytelnia i cukiernia wybudowane w 1900 r. przy promenadzie.
Pocztówkę wydał Ottmar Zieher w Monachium w I ćw. XX w.

R.S.

 

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik w Karkonoszach należy do najbardziej znanych średniowiecznych warowni na Śląsku. Początkowo książęcy, od końca XIV w. aż do 1945 r. był w posiadaniu rodziny hr. von Schaffgotsch. Pocztówka przedstawia scenę z legendy o Kunegundzie. Główny motyw to rycerz, który na koniu miał przejechać po blankach murów otaczających zamek, w dali natomiast dość swobodna rekonstrukcja średniowiecznej budowli. Sowa i kruk na pierwszym planie mają zapewne przydać obrazkowi tajemniczości.
Pocztówka wydana w 1904 (?) r. w technice chromolitografii przez znaną firmę Maxa Leipelta w Cieplicach Zdr.

R.S.

 

 

 

 

Ząbkowice Śląskie

W południowo-zachodniej części Ząbkowic Śl., nad rzeczką Budzówką, znajdują się pokaźnych rozmiarów ruiny zamku. Po raz pierwszy wymieniono go w 1321 r., a wzniesiony został prawdopodobnie przez ks. Bernarda. W końcu XV w. zamek zniszczyły wojska świdnickie, używając artylerii. W drugiej ćwierci XVI w. zbudowano nową, renesansową siedzibę książęcą z piaskowca i cegły, z inicjatywy księcia ziębickiego Karola I, wg projektów Benedikta Rejta (Rieda), mistrza z Pragi.
Podczas wojny trzydziestoletniej, w lipcu 1646 r., zamek ostrzelały z dział wojska cesarskie pod dowództwem Raimondo Montecuculiego. Wprawdzie w latach 1661 i 1715 próbowano zamek odbudować, ale bezskutecznie. Dzieła zniszczenia dokonał pożar w 1784 r. i od tego czasu stara warownia pozostaje w ruinie.
Pocztówka wydana przed 1906 r. przez firmę Alberta Fischera w Ząbkowicach Śl.

R.S.

Oybin k. Zittau

W pobliżu Zittau (Niemcy) w Górach Żytawskich (Zittauer Gebirge) do najciekawszych miejsc należy Oybin. Słynie z zamku i klasztoru, stanowiących zespół romantycznych ruin z czasów cesarza Karola IV. Ciekawostką są ruiny kościoła klasztornego z jedyną w swoim rodzaju akustyką.
Pocztówkę wydał H. Richter w Zittau (1910 r.).

 

 

 

Kłodzko - ul. Czeska

Przedstawiamy fragment ul. Czeskiej (d. Böhmische Str.) w Kłodzku, należącej do najpiękniejszych i najbardziej urokliwych w mieście. Jej zabudowę stanowiły okazałe kamienice z podcieniami, zdobne w bogate detale architektoniczne i rzeźbiarskie. Większość z nich rozebrano w latach 1950-1970 z powodu podmywania piwnic i osiadania gruntu.
Widok zamyka budynek Miejskiej Kasy Oszczędności (Städtische sparkasse), a za nim wieża ratusza, odbudowanego w latach 1887-1890, po pożarze z 1886 r.
Pocztówka wydana w okresie międzywojennym przez nieznaną firmę.

R.S.

 

 

 


Biuletyn przygotowuje
zespół redakcyjny
Miesięcznika "SUDETY"
Kościuszki 51a, 50-011 Wrocław
tel. 71 342 20 57 w. 413, fax. 71 341 32 04
sudety@sudety.ig.pl
licznik: 0 odwiedzin