SUDETY
Strona główna » Stałe rubryki » Na starej pocztówce użytkownik: gość
Towarzystwo Dolnośląskie SUDETY
  Statut
  Kontakt
Redakcja
  Prenumerata i sprzedaż
  Reklama w SUDETACH
  Wydawca
  Kontakt
Bibliografia zawartości
Aktualny numer
  Badania archeologiczne na dawnym miejscu straceń w Chełmsku Śląskim
  Ludność ukraińska w regionie wałbrzyskim
  100 TON
Stałe rubryki
  Ratusze sudeckie
  Sudeckie legendy
  Na starej pocztówce
  Nasz tomik poetycki
  Sudeckie rezydencje
  Zamki sudeckie
  Z geomorfologii Sudetów
  Śladami dawnego osadnictwa w Sudetach
Mapa serwisu
  Linki

Na starej pocztówce

 

Schronisko im. Bronka Czecha

Na terenie dzisiejszego campingu na Wzgórzu Kombatantów we Lwówku Śl. znajdowało się miejsce poświęcone ważnemu wydarzeniu z okresu wojen napoleońskich. Powstało dla uczczenia zwycięstwa feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera nad wojskami napoleońskimi w bitwie nad Bobrem 29 sierpnia 1813 r. Oprócz zbudowanej w latach 1860-1861 restauracji była tam muszla koncertowa, alejki spacerowe i oczywiście popiersie feldmarszałka. Każdego roku w rocznicę zwycięstwa odbywało się tam Święto Blüchera (Blücherfest), na które chętnie przybywali mieszkańcy miasta i okolic.
Pocztówka wydana przez Verlag v. A. Kardasch, Papierbuchhandlung we Lwówku Śl. w 1901 r. (?).

R.S.

Schronisko im. Bronka Czecha

Na pierwszym planie znajdują się dwa budynki, z których lewy to schronisko im. Bronka Czecha usytuowane na Polanie. Otwarte przez cały rok dysponowało w końcu XIX w. 15 pokojami gościnnymi. Wysoko, na grani Dużego Stawu, widać schronisko ks. Henryka, zbudowane w 1889 r. jako bardzo nowoczesne na owe czasy, stanowiące godny wzór do naśladowania dla budowniczych wysokogórskich schronisk.

Żaden z trzech przedstawionych na pocztówce budynków już nie istnieje. Schronisko ks. Henryka spłonęło w końcu grudnia 1946 r., a Bronka Czecha 11 grudnia 1966 r.

R.S.

 

 

Jedlina Zdrój

Jedlina Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe, leżące na wysokości 476-544 m n.p.m. u podnóża Gór Wałbrzyskich. Tutejsze wody mineralne znane były już w XVI w., w 1723 r. Johann Christoph hr. von Seherr-Thoss nabył miejscowość i zagospodarował uzdrowisko. Od imienia swojej żony Charlotty nazwał je Charlottenbrunn. Powojenna nazwa miejscowości wywodzi się od dawnych lasów jodłowych, porastających okoliczne góry. Pocztówka przedstawia miasteczko od północnego wschodu z widokiem na Góry Wałbrzyskie. Centralnym punktem jest neogotycki kościół zbudowany w 1904 r., zniszczony i zdewastowany po ostatniej wojnie, teraz w trakcie remontu. Wokół niego głównie dwukondygnacyjne budynki, z których wiele pełniło funkcje uzdrowiskowe.
Pocztówka wydana przez Augusta Taucha w Zagórzu Śl., w okresie międzywojennym.

R.S.

Kudowa Zdrój

Jedną z najbardziej znanych budowli w Kudowie Zdroju był XIX-wieczny Zakład Przyrodoleczniczy "Charlottenbad" (obecnie "Stare Łazienki"). Gruntownie przebudowano go w 1906 r. i wyposażono w bardzo nowoczesne urządzenia do fizyko, hydro- i elektroterapii.
Pocztówka wydana przez Franza Tschöpe w Kudowie Zdroju przed I wojną światową.

R.S.

 

 

Szczawno Zdrój

Najpopularniejszym uzdrowiskiem śląskim na przełomie XIX i XX w. było Szczawno Zdrój, własność rodziny von Hochberg z Książa. W tym czasie uzdrowisko było rozbudowywane i unowocześniane. Powstało wiele nowych pensjonatów, hoteli i przeróżnych obiektów, które miały umilać czas kuracjuszom. Należały do nich także czytelnia i cukiernia wybudowane w 1900 r. przy promenadzie.
Pocztówkę wydał Ottmar Zieher w Monachium w I ćw. XX w.

R.S.

 

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik w Karkonoszach należy do najbardziej znanych średniowiecznych warowni na Śląsku. Początkowo książęcy, od końca XIV w. aż do 1945 r. był w posiadaniu rodziny hr. von Schaffgotsch. Pocztówka przedstawia scenę z legendy o Kunegundzie. Główny motyw to rycerz, który na koniu miał przejechać po blankach murów otaczających zamek, w dali natomiast dość swobodna rekonstrukcja średniowiecznej budowli. Sowa i kruk na pierwszym planie mają zapewne przydać obrazkowi tajemniczości.
Pocztówka wydana w 1904 (?) r. w technice chromolitografii przez znaną firmę Maxa Leipelta w Cieplicach Zdr.

R.S.

 

 

 

 

Ząbkowice Śląskie

W południowo-zachodniej części Ząbkowic Śl., nad rzeczką Budzówką, znajdują się pokaźnych rozmiarów ruiny zamku. Po raz pierwszy wymieniono go w 1321 r., a wzniesiony został prawdopodobnie przez ks. Bernarda. W końcu XV w. zamek zniszczyły wojska świdnickie, używając artylerii. W drugiej ćwierci XVI w. zbudowano nową, renesansową siedzibę książęcą z piaskowca i cegły, z inicjatywy księcia ziębickiego Karola I, wg projektów Benedikta Rejta (Rieda), mistrza z Pragi.
Podczas wojny trzydziestoletniej, w lipcu 1646 r., zamek ostrzelały z dział wojska cesarskie pod dowództwem Raimondo Montecuculiego. Wprawdzie w latach 1661 i 1715 próbowano zamek odbudować, ale bezskutecznie. Dzieła zniszczenia dokonał pożar w 1784 r. i od tego czasu stara warownia pozostaje w ruinie.
Pocztówka wydana przed 1906 r. przez firmę Alberta Fischera w Ząbkowicach Śl.

R.S.

Oybin k. Zittau

W pobliżu Zittau (Niemcy) w Górach Żytawskich (Zittauer Gebirge) do najciekawszych miejsc należy Oybin. Słynie z zamku i klasztoru, stanowiących zespół romantycznych ruin z czasów cesarza Karola IV. Ciekawostką są ruiny kościoła klasztornego z jedyną w swoim rodzaju akustyką.
Pocztówkę wydał H. Richter w Zittau (1910 r.).

 

 

 

Kłodzko - ul. Czeska

Przedstawiamy fragment ul. Czeskiej (d. Böhmische Str.) w Kłodzku, należącej do najpiękniejszych i najbardziej urokliwych w mieście. Jej zabudowę stanowiły okazałe kamienice z podcieniami, zdobne w bogate detale architektoniczne i rzeźbiarskie. Większość z nich rozebrano w latach 1950-1970 z powodu podmywania piwnic i osiadania gruntu.
Widok zamyka budynek Miejskiej Kasy Oszczędności (Städtische sparkasse), a za nim wieża ratusza, odbudowanego w latach 1887-1890, po pożarze z 1886 r.
Pocztówka wydana w okresie międzywojennym przez nieznaną firmę.

R.S.

 

 

 


Biuletyn przygotowuje
zespół redakcyjny
Miesięcznika "SUDETY"
ul. Kościuszki 142,
50-439 Wrocław
tel. 71-342 20 57
sudety@atutoficyna.pl
licznik: 0 odwiedzin